İstanbul
DOLAR18.6215
EURO19.4637
ALTIN1050.2
Süleyman Merdanoğlu

Süleyman Merdanoğlu

Mail: [email protected]

ÖZBEKİSTAN’IN TARİHİ, TURİSTİK YERLERİNDEN KAMPİRTEPE

Özbekistan’ın tarihi ve turistik yerlerinden biri de; birçok eşsiz anıtları olan, Surhanderya ilinin yönetim merkezi olan Tirmiz şehridir. 

Bu şehirde ve çevresinde Zerdüştlük, Nasturilik, Budizm ve İslam gibi çeşitli dinlere ait birçok tarihi mekan günümüze kadar gelebilmiştir.

Arkeologlara göre, şehir  MÖ 1. binyıl kadar erken bir tarihte kurulmuş ve onu tüm dünyadaki en eski şehirlerden biri haline getirmiştir.

Şimdiye kadar şehirde ve çevresinde Budist binalara rastlamak mümkün ve müzelerde bu kadim din ile ilgili birçok obje bulunuyor.

Binlerce yıl boyunca, şehir, aralarında Ahamenişler, Büyük İskender, Kuşan krallığı ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok hanedanlığa aitti.

Tirmiz, Özbekistan'ın güneydoğusunda, Afganistan sınırı yakınında yer alır. Kadim medeniyetler zamanında önemini korumuş tarihi bir şehirdir

En gözde turistik yerler olarak;

✔ Termez Arkeoloji Müzesi,

✔ Surhanderya'nın çok sayıda arkeolojik alanı,

✔ Mimari kompleks Sultan-Saodat,

✔ Surhanderya Yerel İlimler Bölge Müzesi,

✔ Surhanderya bölgesel müzikal drama ve komedi tiyatrosu

✔ Budist anıtları ve tapınak kompleksleri yer alır.

 

Antik Surhanderya'nın tarihi geçmişi  ülkenin  tarihçileri ve mimarları tarafından doğru bir şekilde modellenip yeniden oluşturulmuş bir ordusu, bir ileri karakolu ve muhteşem bir sarayı olan muhteşem Kampirtepa yerleşimi bulunur.

Tacikistan'da Hindikuş Dağlarından doğan Amuderya Irmağı, Tacikistan ve Afganistan sınırını oluşturan Amu Darya (Ceyhun Nehri)'nın sağ kıyısında, Termiz şehrine 30 kilometre uzaklıkta Antik Baktriya'nın antik bir anıtı olan Antik Kampirtepa kentinin kalıntıları yer almaktadır.

2018'de bilim adamları arkeologlar, Büyük İskender'in, eski İskenderiye'nin Oksa'da ki ikametgahının bir zamanlar burada bulunduğunu kanıtladılar.

Arkeolojik kazılar sırasında, büyük komutanın buraya geldiği dönemle ilgili kültürel kalıntılar keşfedildi ve yeni eşyalar bulundu.

Kampirtepe şehrinde yaşam en az 500 yıl sürmüştür ve üç tarihsel döneme ayrılmıştır:

1. İlk Dönem - Büyük İskender'in gelişi ve Kampirtepa'nın yerleşimi (MÖ IV - II yüzyıllar).

2. Kuşan-Yüeçi Dönemi - en istikrarlı ve sakin dönemdir (MÖ II - I yüzyıllar).

3. Kuşan Dönemi - Kampirtepa'nın en yüksek gelişme dönemi (MS I-II yüzyıllar)

Şimdi Kampirtepe, derin bir hendek ve bir kaleyi içeren "Yer Altındaki Şehir" olarak bilinmekte.

"Yer Altındaki Şehir", dikdörtgen kuleleri olan güçlü bir kale duvarı ile korunmaktadır.

"Yer Altındaki Şehir" içinde, dört büyük blokta birleştirilmiş ve koridorlarla ayrılmış çeşitli odalar vardır.

Şehrin tahkim edilmemiş kısmı esas olarak mezar kompleksleri tarafından işgal edilmiştir.

Ayrıca bölgede bir Budist tapınağının kalıntılarını, halk sanatı örneklerini, çeşitli tarihi dönemlerden kalma mimari ve tasarım çözümlerini görebilirsiniz; bunlar; bilim adamları ve tarih severler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kampirtepe topraklarında madeni paralar, Yunan yazı parçaları, ev eşyaları ve aletler, çeşitli ekipmanlar, tahıl depolamak için kaplar, gümüş, bronz ve diğer malzemelerden yapılmış takılar gibi eserler bulundu.

Şimdi Kampirtepe kalesi, UNESCO Kültürel Miras Alanları Listesi'ne dahil edilmiş ve tüm dünya için en önemli tarihi sitelerden birisi olarak bilinmektedir.

KAYNAKLAR:

ÖZBEKİSTAN TURİZM REHBERİ-Süleyman MERDANOĞLU

https://uzbekistan.travel/tr/o/kampirtepe/

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar