dolumx
dolumx
dolumx
İstanbul
DOLAR18.5879
EURO18.3685
ALTIN1019.5

Türkiye'de Hayalimdeki Çin Resim Yarışması yapılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye'de Hayalimdeki Çin Resim Yarışması yapılıyor
CRITürk haber sitesinde yer alan bir habere göre, Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (UBİKAV) tarafından, ortaöğretim öğrencilerini resim yapmaya teşvik etmek, hayal dünyalarını güçlendirmek ve Çin kültürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen “Hayalimdeki Çin” resim yarışması başladı.

CRITürk'ten Gamze Dürmez'in haberine göre, Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (UBİKAV)'ın düzenlediği resim yarışmasına katılmak isteyen öğrenciler eserlerini 15-20 Ağustos 2022 tarihleri arasında gönderebilecek.

Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (UBİKAV) Başkanı Prof. Dr. Bülent Okay, CRITürk haber sitesine “Hayalimdeki Çin” resim yarışmasına ilişkin açıklama yaptı.

Okay açıklamasında UBİKAV'ın, Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliğinin desteği ile 2016 yılından bu yana “Hayalimdeki Çin” resim yarışması düzenlediğini aktardı.

Sadece Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ortaöğretim kurumu öğrencilerinin katılabildiği yarışmanın Türkiye'de büyük ilgi gördüğünü kaydeden Okay, “Geride bıraktığımız 5 yıla baktığımızda ‘Hayalimdeki Çin' resim yarışmasına duyulan ilginin her yıl daha da arttığı gözlemlemekteyiz. Her yıl yarışmaya gönderilen eserlerin sayısı ve kalitesi yükselmektedir. Öğretmen ve öğrenciler büyük bir heyecanla bu yarışmaya hazırlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin yarışmada başarılı olmak için Çin'i her yönüyle araştırmaya başladıklarını bildiren Okay, “Öğrenciler eserlerinde önceleri, Çin Seddi, yasak kent, ejderha, panda, İpek Yolu, yeşil çay, Çin efsaneleri gibi geleneksel Çin imgelerini tercih ediyorlardı. Daha sonraları ele aldıkları konular değişmeye başladı. Örneğin, Çin'deki teknolojik gelişmeyi, uzay çalışmalarını, hızlı trenleri, robotları ve gökdelenleri ele almaya başladılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan bu yılki “Hayalimdeki Çin” resim yarışması için iki tema belirlendi. Bunlardan birincisi, “Hayallerin peşinde, birlikte el ele yürümek.

İkinci tema ise, “İpek yolu dostluğunu devralmak ve birlikte aydınlık bir gelecek yaratmak.

Okay açıklamasının devamında şunları söyledi:

Geride bıraktığımız yıllara baktığımızda görünen şudur ki, ‘Hayalimdeki Çin' resim yarışması, hedeflenen amacına ulaşmıştır. 2016 yılından bu yana yarışmaya farklı illerden 935 okuldan 3 binden fazla eser gelmiştir. Şimdiye kadar 39 öğrenci, 7 öğretmen, 4 okul yöneticisi ve 4 öğrenci velisi Çin gezisine katılmıştır.

Okay, Çin'de de “Hayalimdeki Türkiye Resim” yarışması için gerekli adımları atılğını ve bu konu üzerinde çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gagavuzya Devlet Başkanı İrina Vlah Ankara'daÖnceki Haber

Gagavuzya Devlet Başkanı İrina Vlah Anka...

Rusya'dan, Azerbaycan ve Ermenistan'a çağrıSonraki Haber

Rusya'dan, Azerbaycan ve Ermenistan'a ça...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar