İstanbul
DOLAR18.6215
EURO19.4637
ALTIN1050.2

Tacikistan, enerji tasarruflu cıvalı lambaların ithalatını ve satışını yasakladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tacikistan, enerji tasarruflu cıvalı lambaların ithalatını ve satışını yasakladı
Tacikistan, enerji tasarruflu cıvalı lambaların ithalatını ve satışını yasakladı. Khovar, hükümetin bu yıl 1 Haziran tarihli ve 8539322001 kodlu cıvalı lambaların ülkeye ithali, üretimi ve satışının çevreye, özellikle de nüfusa zarar vermemesi için yasaklanmasını öngören bir kararı kabul ettiğini bildirdi.

Tacikstandart Ajansı Metrolojik Destek Departmanı Başkan Yardımcısı Faizali Shodmonzoda'ya göre, girişimciler 2009'dan beri cumhuriyette kullanılan enerji tasarruflu floresan lambaları ağırlıklı olarak Rusya, Çin, Türkiye ve İran'dan ithal ediyor.

Shodmonzoda, "Tacikstandart uzmanları, bu tür ampulleri test ettikten sonra cumhuriyete ithal eden girişimcilere uygunluk sertifikaları verdi. Cıva çöplüklere atıldıktan sonra çevreye yayılıyor ve insan ve doğa sağlığına zarar veriyor. Bu tür lambalar arızalandıktan sonra özel olarak belirlenmiş yerlere atılmaları gerekiyordu." dedi.

Enerji tasarruflu floresan lambaların çabuk bozulduğunu ve uzun ömürlü olmadıklarını sözlerine ekleyen Shodmonzoda, "Diyot aydınlatmalı enerji tasarruflu lambalar güç dalgalanmalarına karşı dayanıklıdır, parlak ışık verir ve uzun ömürlüdür. Enerji tasarruflu diyot lambalar, enerji tasarruflu cıvalı lambalara kıyasla daha fazla ışık verir ve daha az elektrik tüketir." dedi.

Hükümet, cıvalı enerji tasarruflu ampullerin yasaklanmasının yanı sıra, Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı ile Devlet Yatırımlar ve Devlet Mülk Yönetimi Komitesi'ne enerji tasarruflu LED ve çevre dostu ampullerin üretimini güçlendirmek için önlemler alma talimatı verdi. 

Elektriğin akılcı bir şekilde kullanılması için 2009 yılında, daha fazla nüfusa elektriğin sağlanması ve verimli kullanımı ile elektrik enerjisinin yaygınlaştırılmasını amaçlayan “Enerjinin ekonomik kullanımına yönelik ek önlemler hakkında” kararname imzalandı. Bu kararnameye dayanarak, 1 Mayıs 2009 tarihinden itibaren Tacikistan'da enerji tasarruflu ampuller kullanılmaya başlandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kazakistan, Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini tanımayacak!Önceki Haber

Kazakistan, Donetsk ve Luhansk halk cumh...

Nangarhar Havalimanı'nda sivil uçuşlar yeniden başladıSonraki Haber

Nangarhar Havalimanı'nda sivil uçuşlar y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar