İstanbul
DOLAR18.6215
EURO19.4637
ALTIN1050.2

Sel: Referandumda Kırım Tatarları da evet oyu verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sel: Referandumda Kırım Tatarları da evet oyu verdi
Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel, Rusya'ya katılımları Hatay'ın anavatana katılımına benzetti.

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel, 2015 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk'ın yanı sıra, Zaporijya ve Herson bölgelerinde Rusya Federasyonu'na katılım için düzenlenen referandumları, Hatay'ın anavatana katılımına benzetti.

Aynı zamanda, Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı ve Uluslararası Kırım Dostları Derneği Başkanı da olan Ünver Sel, referandum bölgelerinde yaşayan Kırım Tatarlarının da evet oyu verdiğinin altını çizdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri, Zaporozhye ve Kherson  bölgelerinde yapılan referandumla Rusya Federasyonuna katılma kararı alınması Hatay’ın Anavatan Türkiye’ye katılması arasında büyük benzerlikler bulunmaktadır. 

Bu bölgeler Altınordu devleti ve Rusya’nın tarihi, kültürel ve ekonomik olarak bir parçasını oluşturmuştur. Halkın çoğunluğunu oluşturan etnik Ruslara 2014’ten bu yana Ukraynalı Naziler tarafından terör saldırıları yapılmış, sabotajlar düzenlenmiştir. Bu nedenle bu bölgelerde yaşayan halkın can güvenliğinin sağlanması ve yeni saldırılara maruz kalmaması İçin operasyon ve referandum yapılması zorunluluk halini almıştır. Yapılan referandum sonunda bu bölgeler Rusya’ya katılma kararı almıştır. Bu kararın bölge halklarına huzur ve barış getireceğine olan inancımız tamdır.

Donetsk, Luhansk, Zaporozhye ve Herson yönetimleri ile halklarını tebrik ediyoruz. Bu Bölgelerde yaşayan Kırım Tatar kardeşlerimizin de Rusyaya katılma kararını desteklemeleri son derece kritik bir gelişmedir ve Kırım Tatar halkının faşist Ukrayna yönetimiyle ortak bir gelecek öngörmediğinin en somut kanıtıdır."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İran, Karabağ savaşında Ermenistan'a yardım teklif etmiş!Önceki Haber

İran, Karabağ savaşında Ermenistan'a yar...

Egemen Bağış: Türkiye'ye bu zirvede hiçbir ülkeye gösterilmeyen önem ve ilgi gösteriliyorSonraki Haber

Egemen Bağış: Türkiye'ye bu zirvede hiçb...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar