İstanbul
DOLAR18.6215
EURO19.4637
ALTIN1050.2

ABD’nin Sincan ürünlerine ithalat yasağı bölge halkına zarar veriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ABD’nin Sincan ürünlerine ithalat yasağı bölge halkına zarar veriyor
Çin Halk Cumhuriyeti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi Basın Sözcüsü Xu Guixiang, ABD'nin Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası’nı kabul ederek, Sincan’da imal edilen ürünlere ithalat yasağı getirmesinin yerel halkın istihdam, yaşam ve kalkınma haklarına zarar verdiğini söyledi.

Sözcü Xu, Washington’un uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına ciddi şekilde aykırı olan bu girişiminin uluslararası ticaret kurallarının uygulanmasına, sanayi zincirinin istikrarına, iki ülkeden işletmelerin ve tüketicilerin çıkarlarına zarar verdiğini kaydetti.

ABD’nin söz konusu girişimine şiddetle karşı çıktıklarının altını çizen sözcü, ABD’nin Sincan’daki sanayiye ve üretime zarar vererek toplumsal istikrarsızlık yaratmayı amaçladığını ifade etti.

SİNCAN'DAKİ REFAH VE İSTİKRARI KİMSE İNKAR EDEMEZ

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi Basın Sözcüsü Xu Guixiang, hiç kimsenin Sincan’da insan haklarının korunması ve ekonomik kalkınma alanlarında elde edilen başarıları inkar edemeyeceğini belirtti.

Xu, Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği demeçte, halk merkezli kalkınma yolunu takip eden Sincan yönetiminin, halkın mutluluğunu en yüksek insan hakkı olarak nitelendirdiğini ve bölgedeki tüm etnik grupların insan haklarını korumak için önlemleri yoğunlaştırdığını ifade etti.

 Xu, “1953 yılında Sincan’ın nüfusu 4 milyon 783 bin 600 iken, 2020 yılında 25 milyon 852 bin 300’e yükseldi. Bölgedeki Uygurların nüfusu ise  aynı dönemde 3 milyon 607 bin 600’den 11 milyon 624 bin 300’e çıktı.” ifadesini kullandı.

 Xu, “Sincan’ın bütçesinin yüzde 70’i, halkın yaşamının iyileştirilmesi için harcandı. Bölgede 9 yıllık zorunlu eğitim hizmeti ücretsiz. 2020 yıl sonu itbarıyla, bölgedeki 3 milyon 64 bin 900 kişi yoksulluktan kurtuldu. Bölgedeki yoksulluk sorunu tamamen çözüldü.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Rusya ile ABD uzay ajansları arasında gerilimÖnceki Haber

Rusya ile ABD uzay ajansları arasında ge...

ABD’de geçen yıl bin 124 kişi polis şiddeti nedeniyle öldüSonraki Haber

ABD’de geçen yıl bin 124 kişi polis şidd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar