İstanbul
DOLAR18.6215
EURO19.4637
ALTIN1050.2

27. Bayburt Dede Korkut Şölenleri başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
27. Bayburt Dede Korkut Şölenleri başladı
Bayburt Belediyesi tarafından 27. kez düzenlenen “Bayburt Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şöleni” başladı.

17 Temmuz Pazartesi günü Masat Köyü’nde bulunan Dede Korkut türbesinin ziyaret edilmesiyle başlayan Bayburt Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şöleni, 23 Temmuz Pazar günü Aydıntepe Yaylası’nda düzenlenecek olan konser ve halk oyunları gösterileriyle sona erecek.

Dede Korkut Anıtı’na çelenk bırakılması ve kortej yürüyüşünün ardından Saray Bahçesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Türk Yüzyılı ve Dede Korkut” başlıklı sempozyum kapsamında, uzman akademisyenler Bayburt özelinde Anadolu ve Türk Dünyasında Dede Korkut'un izlerini anlattılar.

Tek oturum halinde gerçekleşen ve Oturum Başkanlığını Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Metin’in yaptığı sempozyuma Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Özgür Güvenç “Dede Korkut Anlatılarında Hukuk” konulu bildirisi ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alpaslan Demir “Anadolu’da Türklerin Serüveni” bildirisi ile Yozgat Bozok Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yunus Özger “Dede Korkut Diyarı Bayburt’ta Öne Çıkan Şahsiyetler” konulu bildirisi ile Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Üçler Bulduk “Dede Korkut Oğuzlar ve Anadolu’daki İzleri” konulu bildirisi ile ve Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gülhan Atnur ise “Dede Korkut Anlatılarında Ozanlar Geleneği ve Dede Korkut’ta Türk Bağlarının İzleri” konulu bildirileri ile sempozyuma katkı sundular.

Sempozyum sonrası ise Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) 25. Uluslararası Türk Dünyası’na Hizmet Ödülleri sahiplerine takdim edildi.

Bu yıl iki akademisyenin ödül aldığı programda İran Türkmen Sahrası bölgesinde yaşayan Akademisyen Oğulmaya Samizade İran’daki Tük Kültürü ve Edebi eserleri üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı ödüle layık görülürken, Gaziantep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erdal Bay ise geliştirdiği Türk Dünyası Vatandaşlığı projesi ile ödül almaya hak kazandı.

Akademisyenlerin ödüllerini ise Belediye Başkanı Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen ve TÜRKSAV Genel Sekreteri Yavuz Güler takdim etti.

Ödül töreni sonrasında ise İranlı Akademisyen Oğulmaya Samizade Başkan Pekmezci’ye yaşadığı bölgede geleneksel bir Türkmen giysisi olan halat isimli bir kaftan hediye etti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği ilk toplantısını yaptıÖnceki Haber

Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği...

Erdoğan ve Putin 4 Ekim’de Soçi’de görüşecekSonraki Haber

Erdoğan ve Putin 4 Ekim’de Soçi’de görüş...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar